Praha.cz

 
Stínadla – tajná pražská čtvrť, kterou na mapách běžných nenajdete
Noční Praha, foto Monika M. Zemanová, Praha matka měst

V Praze jsou stále ještě místa, kde se můžete ponořit do minulosti a doslova cítit historii i postavy, která tudy procházely. Jedno z takových míst je v centru Prahy a jmenuje se Stínadla. Pokud nevíte, kde leží, není se co divit, tato čtvrť totiž vznikla kdysi v knihách spisovatele Jaroslava Foglara. Za těch mnoho let se ale z imaginární čtvrti stalo místo, které začalo žít svým životem. Pojďte poznat Stínadla spolu s námi!


Tajemně působící knižní Stínadla a tajná organizace Vontů, která ve Stínadlech působila, vzrušovaly generace dětí i dospělých. Knihy s názvem Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta popisujý dvět plný dobrodružství a tajemna. Všechny tři příběhy vyšly společně v knize Dobrodružství v temných uličkách a nejnověji v knize Rychlé šípy ve Stínadlech. Slávu Stínadel pak završil seriál, natočený v 60. letech, který Stínadla přiblížil i těm, kteří dosud Foglarovy knihy s tímto tématem neznali.

Stínadla, to jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Místa, kam slunce po celý den nezasvítí, plynové lampy, které za večera kolem sebe vytvářejí malé ostrůvky světla, krámky a malé obchůdky s nejrůznějším zbožím, schody, které vás dovedou na místa, která byste nečekali. Tajné průchody, nečekané uličky nebo ponuře působící dvorky starých domů, odkud vždy můžete čekat nebezpečí. Stará nároží, malé plácky a utajené zahrady, staré zešeřelé půdy a různé temné kouty ve starých domech. To všechno jsou to místa, která najdete ve staré Praze.

KDE SE TEDY STÍNADLA V PRAZE NACHÁZEJÍ?

Noční Praha, foto Monika M. Zemanová, Praha matka městNajdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy. Když se dáte z Národní třídy směrem k Betlémskému náměstí a půjdete dále směrem k Anenskému náměstí, kde se nachází nyní již zrušený kostel svaté Anny, dostanete se přímo do míst, opředených legendami vontského světa. V těchto uličkách a průchodech pak najdete přesně to, co hledáte, stačí jen vstoupit do míst mimo hlavní proud turistických tras. V okolních uličkách, dlážděných kočičími hlavami, kde sem tam proráží tráva, u domů, jejichž zdi opravdu vypadají staře a sešlá omítka už místy úplně opadala, se můžete zaposlouchat do ozvěn dobrodružství. Najdete zde staré nárožní kameny a kdyby staré domy byly odemčené, mohli byste vstoupit i na staré dvorky - jako je třeba dvůr mezi pavlačovými domy v Liliové ulici.

Zajímavé je, že generace fanoušků Foglarových knih, Stínadel a celého stínadelského světa si „svoje“ Stínadla udělala na různých místech, ta pražská jsou ale na místě, které svým geniem loci přímo vybízí k tomu, aby zde pokračoval příběh, tak živě popsaný v knihách. Je totiž nutné zmínit, že různé prameny uvádějí, že předobrazem pro knižní Stínadla byla kromě různých pražským míst prý i částečně Roudnice nad Labem nebo část Brna. Stínadla popisovaná ve Foglarových knihách jsou ale spíše kombinací několika různých pražských míst, která Foglara znal – oblasti okolo čtvrti Na Františku, ulice Řásnovky, Petrského náměstí či okolí zrušeného kostela sv. Anny (objekt je využíván jako kulturní centrum Pražská křižovatka). Foglara zřejmě ovlivnily i fotografie tehdy již zbouraného pražského židovského ghetta.

Nápis na zdi, Praha, foto B. ŽemličkováCo je však na tom všem nejzajímavější je fakt, že stínadelský život se přenesl do skutečnosti. Vontové a další podobné organizace opravdu v těch pražských Stínadlech fungovaly a neustále se také podnikají výpravy za dobrodružstvím do tajemných uliček staré Prahy. Na zdech pořád ještě najdete kresby, výzvy či tajemné nápisy, nebo informace spolu se vzkazy a symboly, jejichž význam znají jen adresáti. A stále ještě můžete potkat party dětí, běžící za neznámým cílem nebo skupinky, utíkající před pronásledovateli, stačí se jen dobře dívat kolem sebe.

Betlémské nebo Haštalské náměstí vám zase připomene místa, kde se mohli shromažďovat Vontové a kde probíhaly některé chlapecké územní bitvy.

V roce 2007 byla dokonce při příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara do té doby bezejmenná ulička pojmenována názvem „Ve Stínadlech“.

Každý rok se také koná na Starém Městě pražském tzv. Večer světel. Připomíná se vždy 17. prosince, tedy v den, kdy vyšel (v roce 1938) na stránkách Mladého hlasatele první kreslený příběh Rychlých šípů. Tradičně se tento Večer světel koná u postranního vchodu kostela sv. Haštala na Haštalském náměstí v Praze 1. Lidé mají svíčku či lampion, do pamětních listů zaznamenávají svou návštěvu razítkem. Pokud se akce lidé účastnit nemohou, dávají mezi 17.-21. hodinou za okno svíčku, lampion či jiné světlo.

Na internetu se najde velké množství webů a článků s informacemi o pražských Stínadlech, Jaroslavu Foglarovy a jeho knihách. Zájemcům o odhalení záhady Foglarových Stínadel doporučujeme knihu Mýtus zvaný Stínadla, kterou napsal Miloš Dvorský.

Tajuplná Stínadla mají i svoji mapu - výtvarník Pavel Čech ji tvořil čtyři měsíce. Více se o mapě dozvíte na stránkách www.rozhlas.cz a www.stream.cz.

Pro rok 2016 byl vytvořen i "stínadelský" kalendář, který je dílem fotografa Stanislava Petery a retušéra Jiřího Kubíka a všem fanouškům Stínadel, Rychlých šípů, Vontů a záhadného hlavolamu se z obrázků určitě bude tajit dech. Více na www.lightgarden.cz.

Některé zajímavé odkazy na stránky a filmy, týkající se Stínadel:

www.bohousek.cz
www.vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz
www.stinadla.cz
www.prazskychytrak.cz








Zdroj: Wikipedia
Foto: č.1 a 2. Monika M. Zemanová, foto č.3 B. Žemličková



(zem)